Počínaje dnešním dnem

otvírám virtuální železniční dílny, kde budu zveřejňovat nastavení modelů hnacích vozidel i vagónů pro železniční simulátor Open Rails.

Psaním nastavení (někdy nazýváno chování modelů) pro Open Rails se zabývám už nějaký pátek. Už od roku 2003 jsem se zajímal o tehdejší simulátor Microsoft Train Simulátor. Samotné modelařině jsem nikdy moc nedal, ale často jsem si veřejně vydávané modely úpravou textur – skinováním přizpůsoboval k obrazu svému. Potom nastala odmlka a po ní jsem se vrátil zpět abych zjistil, že je tu vyvíjen nástupce MSTS – Open Rails.

Bohužel (nebo bohudík?) OR se snaží převzít z MSTS mnoho, ale nastavení chování vozidel to zrovna není. Vozidla je zpravidla množné načíst, ale OR k parametrům MSTS přistupuje jinak. Zavádí svoje vlastní, zpětně nekompatibilní a mnohé původní zcela opouští.

Proto bylo nutné původní pracně nashromážděný vozový park MSTS, tzv. trainset začít postupně přizpůsobovat novým podmínkám. Což v praxi znamená použít holý model a napsat pro něj zbrusu nové nastavení. Tedy nový soubor .eng nebo .wag.

Ovšem skutečnost, že si ve svém traisetu udržuji pořádek podle svého, má za následek změněné názvy textur, modelů i souborů nastavení. I za cenu, že musím měnit složení consistů (sestavení vlaku) v aktivitách. Dělal jsem to a dělám s vědomím, že trainset slouží jen mě. No dobře, ale pokud jsem rozhodnut dát něco do placu, je potřeba názvy uvést do původního stavu. Aktivitáři pracují s tím co je oficiálně vydáno a naprostá většina uživatelů si se změnou názvů, směrováním na modely, zvuky a kabiny neporadí.

Rozhodl jsem se tedy překonat svoji neochotu upravovat napsané soubory nastavení pro zveřejnění. Najal si webhosting, vymyslel název, a zaregistroval doménu. Vzhled budu postupně vylepšovat, prosím proto o shovívavost. Účel tohoto webu spočívá jinde.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Obecné povídání. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.