Hybridní lokomotiva řady 718

Do dílen byla přistavena hybridní lokomotiva řady 718. Na svou dobu skutečný technický unikát, který však bohužel skončil podobně jako zašlapané projekty. A ironií osudu je skutečnost, že tento druh pohonu po dvaceti letech uvedení prototypu lokomotivy 718 zažívá renesanci.

Nabízí se otázka, jak vlastně lokomotivu v podmínkách a možnostech simulátoru Open Rails nastavit. Lokomotiva měla v reálu tří jízdní režimy: čistě diesel-elektrický s výkonem do 150 kW, hybridní do 510 kW s pomocí diesel-elektrického pohonu a akubaterií současně a konečně do 360 kW s pohonem pouze na akubaterie. Nejčastěji byl využíván právě hybridní pohon, pro který byla lokomotiva zkonstruována a porovnávána s kolegyní řady 730.

Open Rails samozřejmě nastavení pro hybridní pohon neumí, rozhodl jsem se tedy provést jako polofikci s dostupnými možnostmi a zjistit, která bude lepší.

Nejdříve jsem tedy lokomotivu nastavil jako diesel-elektrickou. Abych ale mohl srovnávat její chování, agregát jsem nastavil na fiktivní výkon 510 kW. Způsob tohoto nastavení víceméně kopíruje původní nastavení pro MSTS. S použitím původních zvuků od Jacka se motor „spouští“ s použitím klávesy V.

Druhá varianta je nastavena jako elektrická, rovněž na výkon 510 kW. Tohle nastavení by se mělo více přibližovat reálnému nasazení lokomotivy. Musí se však spouštět fiktivním sběračem (klávesou P) a reálným hlavním vypínačem (klávesa O). Motor běží, „spuštěn“ na klávesu V, stejně jako v předchozím případě. Jsou použité stejné zvuky. A aby byla iluze spolupracujícího dieselu dokonalá, je přidán vizuální efekt „WagonGeneratorFX“. Z výfuku jde tedy nepřetržitě určitý objem spalin. Zbytek funguje jako standardní elektrika.

Obě varianty používají modifikovanou kabinu pro řadu 730. Modifikace zahrnuje jednak průhled na kapoty modelu (nová funkce OR), ale také úpravu rozsahů měřidel. Kabiny musí být rovněž dvojího provedení, tedy pro motorovou a elektrickou trakci. Dlouho jsem třeba nemohl pochopit, proč mě padá nastavení pro elektrickou variantu a výpis chyb neuváděl žádná konkrétní upozornění. Příčinou bylo používání původní kabiny pro řadu 730.

Do finále počítám s použitím nastavení pro elektriku na výkon 510 kW a nastavením v pojezdové diesel-elektrické variantě. Ta bude mít ale snížen výkon spalovacího motoru na reálných 189 KW a výkon na trakčních motorech potom na 150 kW.

Příspěvek byl publikován v rubrice Na dílně. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.